Nové Zámky - album

Nové Zámky Fotoalbum

streda 6. novembra 2013

Dobruške Luknárovej

Milá Dobruška,

o dve hodiny prevezmeš ocenenie za našu spoločnú knižku Vinohradnícke povesti. To moje redaktorské a spisovateľské remeslo ma má príliš rado, nepustilo ma ani na takúto krásnu a  vzácnu  chvíľu. Nevadí. Prežiješ ju za mňa aj Ty.


Spomínam si, ako sme sedeli spolu v knižnici Budmerického zámku. Za tým veľkým okrúhlym stolom a dávali dohromady knižku. Povesť ku povesti, riekanku ku riekanke, recept ku receptu, k tomu pár modlitieb - všetko voňalo vínom, tým vašim, račianským. Potom sme sa prechádzali parkom Budmerického zámku a splietali sme nitky ďalších príbehov.  Budmerice boli miestom, kde začal náš spoločný rukopis nadobúdať svoj tvar. Narodil sa však u vás, v Rači.  Aj tou si ma povodila, aby som do seba vsiakla jej vôňu, jej históriu,  zaviedla si ma do medzierok, kde vraj behali čierne kury, ktoré sa premieňali na bosorky - a mne sa ihneď v hlave rodil príbeh o bosorkách z vinohradu...

Nezažila som väčší krst, ako ten u vás v Rači. Postavil našu spoločnú knihu do iného svetla. A dal jej pravú vinársku gloriolu.

O pár dní budem v Bratislave a Ty mi o všetkom porozprávaš. Rozdelíš sa so mnou o dojmy z ocenenia. teším sa na ne. Viem, že by si mi ich najradšej hodila aj sem, do tohto blogu. Komentovanie som si však nechala inde, do facebooku. Tu chcem, aby znela len čistá sila príbehov.

Zatiaľ na facebooku nie si. Verím však, že ťa raz budem môcť prijať v kruhu svojich literárnych aj osobných priateľov. Budem tam na teba čakať. Veď sa máme o čom porozprávať.