Nové Zámky - album

Nové Zámky Fotoalbum

piatok 24. mája 2013

Pani Archeológia, alebo prečo ma fascinuje Veľký vrch...

Našla som na internete  niečo, čo ma zaujalo. Na www.hradiska.sk. Je tam zaujímavý článok o Divinke, resp. o lokalite Veľký Vrch. Už dlhšie ma to miesto fascinuje - pre staroslovanské hradisko, ktoré tam kedysi kvitlo, žilo svoj vlastný hospodársky, ekonomický, sociálny, náboženský život. malo svoje príbehy, svoje lásky, svoje nálezy aj straty, ktoré sa už nikdy nedali napraviť.

Archeológia je pani, pred ktorou v úcte dávam dole klobúk z hlavy, (hoci vlastne žiaden nenosím). Dokáže odkryť to, čo sa zdá dávno zabudnuté. Odomyká tajomstvá času. A z hĺbok minulosti dokáže vydolovať príbehy plné vášne, tradických zvratov, ale aj humoru.
Divinka mi vždy pripadala ako takáto studňa.
Pustila som sa do románu - tá hĺbka času ma k tomu nútila. Písať historicky román však nie je jednoduché a tak som hľadala každé písmenko, zmienku, čo o Divinke padla.
Našla som ju práve na spomínanej webovej stránke.
Prečítala som si ju, nahodila koment - a zabudla. Prevalcoval ma práve ten čas, ktorý ma tak veľmi fascinuje.  Zopár životných zmien: v práci aj v osobnom živote.
Dnes som na www.hradiska.sk znovu zablúdila. A dojala ma poznámka, ktorú som našla pod svojim komentom: Zuzka Rozprávkarka sa vracia...

Nie, moji milí. Zuzka Rozprávkarka  z blog.sk, či z blog.pravda.sk sa nikdy nevráti. Svet, ktorý ju obklopil, je príliš komerčný, rozprávky sa v ňom strácajú - možno práve v tej hlbokej studni času, ktorú vie otvoriť len Pani Archeológia. Rozprávky nemajú silu bojovať s mocou komercie, finačných vzťahov, sú proste také ako sú, sú sestričkou poézie, rovnako citlivé, plaché ako ona. Utečú odtiaľ, kde im nie je dobre.

Ale ten príbeh z Divinky mi aj tak nedá spať...
Snáď príde čas, keď ho zobudím.